LANCIA Voyager 2.8L 6AT FWD (163 HP)
2011–2015
161
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2768cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5217mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2242kg |
| Boot Capacity | 934L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |