LANCIA Voyager 3.6L V6 6AT FWD (283 HP)
2011–2015
279
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 279bhp |
| Power | 208kW |
| Torque | 344Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 15.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5217mm |
| Width | 1999mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 3078mm |
| Kerb Weight | 2091kg |
| Boot Capacity | 934L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |