LAND ROVER 2023LAND ROVER Range Rover Sport D300 3.0L 8AT AWD (296 HP)
292
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 292bhp |
| Power | 217.7kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1824mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 2315kg |