LAND ROVER 2023LAND ROVER Range Rover Sport D350 3.0L 8AT AWD (345 HP)
340
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 340bhp |
| Power | 253.7kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1824mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 2360kg |