LAND ROVER 2023LAND ROVER Range Rover Sport P510e 3.0L PHEV 8AT AWD (503 HP)
496
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
261.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 496bhp |
| Power | 370kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 261.3mpg |
| Combined | 0.9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 2042mm |
| Height | 1824mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 2660kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |