LAND ROVER Defender 110 2.2L TD 6MT (122 HP)
2012–2016
121
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4785mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1791mm |
| Wheelbase | 2794mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 1600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/85R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |