LAND ROVER Defender 110 2.5L TD 5MT AWD (86 HP)
1991–2007
84
bhp
Power
24
s
0–100 km/h
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 24s |
| Top Speed | 118km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 2040mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
| Boot Capacity | 1600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R16 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |