LAND ROVER Defender 110 3.5L V8 5MT AWD (136 HP)
1991–2007
134
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3528cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 256Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 144km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Combined | 18.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 2040mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1980kg |
| Boot Capacity | 1600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R16 S |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |