LAND ROVER Defender 130 D250 3.0L 8AT AWD (246 HP) 8-Seats
2022–
243
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 243bhp |
| Power | 180.9kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 89L |
Dimensions & Weight
| Length | 5357mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1971mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 2589kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |