LAND ROVER Defender 130 P400 3.0L 8AT AWD (395 HP) 8-Seats
2022–
390
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 390bhp |
| Power | 290.5kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5357mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1971mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 2528kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |