LAND ROVER Defender 90 Works V8 5.0L V8 8AT 4x4 AWD (405 HP)
2018–2019
399
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4997cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 399bhp |
| Power | 297.9kW |
| Torque | 515Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3894mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 2022mm |
| Wheelbase | 2360mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235X85 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |