LAND ROVER Defender 90 2.2L TD 6MT (122 HP)
2012–2016
121
bhp
Power
90
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2198cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3894mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 2022mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 1771kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/85R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |