LAND ROVER Defender 90 2.4 Td5 6MT (122 HP)
2007–2012
121
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
82
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2401cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 132km/h |
| Top Speed | 82mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 2019mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 1638kg |
| Boot Capacity | 1600L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |