LAND ROVER Defender 90 2.5L TDI 5MT AWD (113 HP)
1991–2007
111
bhp
Power
18.6
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2495cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 18.6s |
| Top Speed | 137km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1981mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 1746kg |
| Boot Capacity | 1600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R16 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |