LAND ROVER Defender 90 3.5L V8 4AT AWD (182 HP)
1991–2007
180
bhp
Power
87
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3947cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 314Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 3881mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1981mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 1600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/80 R16 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |