LAND ROVER Freelander - LR2 2.0L Si4 GTDi 4WD 6AT (240 HP)
2009–2014
237
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 2659mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
| Boot Capacity | 756L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |