LAND ROVER Freelander - LR2 2.2L 6AT AWD (160 HP)
2006–2009
158
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 181km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |