LAND ROVER Freelander - LR2 2.2L SD4 6AT AWD (190 HP)
2009–2014
188
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 2659mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1805kg |
| Boot Capacity | 756L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |