LAND ROVER Freelander - LR2 3.2L 6AT AWD (230 HP)
2009–2014
229
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3192cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 229bhp |
| Power | 171kW |
| Torque | 317Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 2659mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1930kg |
| Boot Capacity | 756L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |