LAND ROVER Freelander 1.8i 5MT AWD (120 HP)
1998–2000
118
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/80 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |