LAND ROVER Freelander 2.0d 5MT AWD (97 HP)
1998–2000
97
bhp
Power
14.6
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.6s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/80 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |