LAND ROVER Freelander 2.5i V6 5AT AWD (177 HP)
2003–2007
174
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 17.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1709mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/80R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |