LAND ROVER Land Rover Defender 110 3.0L P400 8AT AWD (400 Hp)
2020–
395
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1996mm |
| Height | 1966mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Kerb Weight | 2286kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |