LAND ROVER Land Rover Defender 110 5.0L V8 P525 8AT AWD (525 Hp)
2020–
518
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 518bhp |
| Power | 386.1kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1996mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Boot Capacity | 926L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R20 // 275/45 R22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |