LAND ROVER Land Rover Defender 110 Hard Top 3.0L D250 8AT AWD (249 Hp)
2020–
246
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 246bhp |
| Power | 183.1kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 89L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1996mm |
| Wheelbase | 3023mm |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/65 R19 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |