LAND ROVER Land Rover Defender 90 2.0L SD4 8AT AWD (240 HP)
2019–
237
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1996mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 2231kg |
| Boot Capacity | 793L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |