LAND ROVER Land Rover Defender 90 5.0L V8 P525 8AT AWD (525 Hp)
2019–
518
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5000cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 518bhp |
| Power | 386.1kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4582mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1996mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 2471kg |
| Boot Capacity | 793L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |