LAND ROVER Land Rover Discovery II 3.9 V8
1999–
182
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
14.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3947cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.2mpg |
| Combined | 16.6L/100km |
| Urban | 23.3L/100km |
| Extra-Urban | 12.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1941mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |