LAND ROVER Land Rover LR4 2.7L TD V6 6MT AWD (190 HP)
2010–
188
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2720cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Boot Capacity | 1260L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |