LAND ROVER Land Rover LR4 3.0L TD V6 6AT AWD (245 HP)
2010–
241
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Boot Capacity | 1280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |