LAND ROVER Land Rover LR4 4.0L V6 6AT AWD (218 HP)
2010–
215
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
15.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3999cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.5mpg |
| Combined | 15.2L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 2885mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |