LAND ROVER Land Rover LR4 5.0L V8 6AT AWD (375 HP)
2010–
370
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
16.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 370bhp |
| Power | 276kW |
| Torque | 508Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.7mpg |
| Combined | 14.1L/100km |
| Urban | 19.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 2548kg |
| Boot Capacity | 1280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |