LAND ROVER Land Rover Range Rover Evoque 1.5L P160 8AT FWD (160 HP)
2019–
158
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4371mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2682mm |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |