LAND ROVER Land Rover Range Rover Evoque 2.0L D165 6MT FWD (163 HP)
2019–
161
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4371mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2682mm |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |