LAND ROVER Land Rover Range Rover Evoque 2.0L D200 9AT AWD (204 HP)
2019–
201
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4371mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2682mm |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |