LAND ROVER Land Rover Range Rover Evoque 2.0L Sd4 9AT AWD (240 HP)
2019–
237
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4371mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2682mm |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |