LAND ROVER Land Rover Range Rover Evoque 2.0L Si4 9AT AWD (249 HP)
2019–
246
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 246bhp |
| Power | 183.1kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4371mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2682mm |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |