LAND ROVER Land Rover Range Rover Sport 3.0L SDV6 8AT AWD (292 HP)
2013–
288
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 288bhp |
| Power | 215kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2115kg |
| Boot Capacity | 784L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | 380Mm Ventilated Disc |
| Rear Brakes | 365Mm Ventilated Disc |