LAND ROVER Land Rover Range Rover Sport 3.0L TDV6 8AT AWD (258 HP)
2013–
255
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2115kg |
| Boot Capacity | 784L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | 350Mm Ventilated Disc |
| Rear Brakes | 350Mm Ventilated Disc |