LAND ROVER Land Rover Range Rover Sport 3.0L V6 SC 8AT AWD (340 HP)
2013–
335
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2144kg |
| Boot Capacity | 784L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | 350Mm Ventilated Disc |
| Rear Brakes | 350Mm Ventilated Disc |