LAND ROVER Land Rover Range Rover Sport 4.4L TDV8 8AT AWD (340 HP)
2013–
335
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4367cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2398kg |
| Boot Capacity | 784L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | 380Mm Ventilated Disc |
| Rear Brakes | 365Mm Ventilated Disc |