LAND ROVER Land Rover Range Rover Sport 5.0L SC V8 8AT AWD (510 HP)
2013–
503
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.1mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.3L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2310kg |
| Boot Capacity | 784L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | 380Mm Ventilated Disc |
| Rear Brakes | 365Mm Ventilated Disc |