LAND ROVER Land Rover Range Rover Sport 5.0L SVR V8 8AT AWD (550 HP)
2013–
543
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4999cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 543bhp |
| Power | 405kW |
| Torque | 681Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2073mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2924mm |
| Kerb Weight | 2310kg |
| Boot Capacity | 784L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/40 R22 |
| Front Brakes | 380Mm Ventilated Disc |
| Rear Brakes | 365Mm Ventilated Disc |