LAND ROVER Land Rover Range Rover Velar D 200 2.0L 8AT AWD (204 HP)
2018–
201
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1946kg |
| Boot Capacity | 748L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |