LAND ROVER Land Rover Range Rover Velar D 240 2.0L 8AT AWD (240 HP)
2018–
237
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1841kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |