LAND ROVER Land Rover Range Rover Velar P 340 3.0L V6 8AT AWD (300 HP)
2018–
296
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.7kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1959kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |