LAND ROVER Land Rover Range Rover Velar P 380 3.0L V6 8AT AWD (380 HP)
2018–
375
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.5kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 1884kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |