LAND ROVER Land Rover Range Rover Velar P340 8AT AWD (340 HP)
2018–
335
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Boot Capacity | 748L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |