LAND ROVER Land Rover Range Rover Velar P400 8AT AWD (400 HP)
2018–
395
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 2085kg |
| Boot Capacity | 748L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R18 110V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |