LAND ROVER Land Rover Range Rover Velar P400e 8AT AWD (404 HP)
2018–
398
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
102.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 398bhp |
| Power | 297.1kW |
| Torque | 640Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 102.3mpg |
| Combined | 2.3L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 2032mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2873mm |
| Kerb Weight | 2158kg |
| Boot Capacity | 748L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |